czen

Užitečné osvětlení doma v domě úřadě.

K bezpečnému bydlení náleží zabezpečovací alarm s nočním okruhem pro klidné spaní, ALE i další techniky:
Co obyvatelům poslouží, to narušitele odrazuje.
Nejen dětem, ale i dospělým uživatelům bytu nebo domu dobře poslouží úsporné nasvícení řady prostor energeticky nenáročnými zdroji světla s životností desítek tisíc hodin ~ 5 let. Byt nebo dům se pravidelně rozsvěcí a vzbuzuje dojem přítomnosti obyvatel což přispívá ochranně před nezvanými návštěvníky a podporuje nasvícení prostor pro bezpečnostní kameru EYE-02.  

dvojice světeldetail svítidla

Člověk vnímá prostředí, na rozdíl od živočichů, především zrakem. Z pěti smyslových orgánů, zrak, sluch, čich, hmat a chuť, je osmdesát procent informací o prostředí přijímáno očima. Tma, temná zákoutí a stíny děsí děti a nakonec občas vylekají i sebejistého dospělého. Koho by nepolekal stín postavy za dveřmi při vstupu ze světla do tmy a přitom se jenom setkal se vstupujícím rodinným příslušníkem. Dramatičtější film v řadě lidí vyvolá sugestivní pocit nebezpečí, že je pro ně nepřekonatelné i odskočit si přes chodbou na toaletu, nemluvě o cestě do sklepa.  

předsíňtoaleta

Doma se nebojíme, svítíme a ještě ŠETŘÍME tak tahle proklamace si moc nezadá i se sliby prodejců teleshopingu. ALE v následujícím příkladu si úsporu dokážeme.

Dejme tomu, že v panelovém domě máme byt s chodbou mezi pokoji ve tvaru písmene L. Osvětlena je dvěma tělesy po jedné žárovce 40W. Dohromady 80W. Chodba je notně využívána a světlo v ní nasvítí od podvečera 19:00 hod. než se jde spát ve 23:00 hod. přibližně
půlku této doby 4/2 = 2 hodiny, ještě něco po ránu a taky se někdy svítí celý den když děcka zapomenou (to ale započítávat nebudeme). Celkem denně v chodbě prosvítíme 80W*2hod.=160Wh. A jak na tom budeme s úsporkou s celonočním svitem: dejme tomu, že bude průměrně denně svítit 12 hodin * 3W = 36Wh. Z modelového výsledku vychází 160:36 přibližně 3/4 penízků ušetříme na elektřině.

schodištěschodiště

A to už nebudeme svítit žárovkami? Při průchodu předsíní na WC, do koupelny, do pokojů, si rozsvítí jen ten, kdo to bude potřebovat nebo při oblékání, obouvání, klábosení se sousedem mezi dveřmi atd., vypínač při nasvícení najdeme snadno. Příklad výpočtu úspory je použit jako ilustrativní a nezahrnuje mnohá jiná řešení více či méně úsporná. Nakonec cílem je především zpříjemnit bydlení.

chodbachodba

Nač ale tahle úspora přijde v nákupu a instalaci?
Záleží na volbě úsporného zdroje a možnosti napájení. Zdrojem světla může být malá skleněná výbojka - 5x100 nebo 300mm v barvě bílé, zelené,modré červené, nebo pásky LED diod, které nabízejí ještě širší barevnou škálu včetně RGB proměnlivého nastavení. Tyto zdroje světla přijdou i s adaptérem na pár stokorun. Dále záleží na rozhodnutí, jestli úsporky vestavíme do osvětlovacích těles jako na obrázcích, nebo úsporkám pořídíme samostatná tělesa.

chodbakoupelna

Koncepční řešení většího bytu nebo rodinného domku vyžaduje při elektroinstalaci světelných obvodů přivedení do pozic osvětlovacích těles navíc pomocný rozvod malého napětí od elektrického rozvaděče. V něm bude umístěn zdroj spínaný soumrakovým čidlem. V této fázi je možné také zvolit osvětlení pro nouzový provoz aby osvětlení svítilo i při výpadku proudu. Pak volíme napaječ s akumulátorem případně napáječ s ochranou akumulátoru proti poškození. Tato varianta bude potřebovat větší prostor než samotný napaječ a do bytového rozvaděče se již nevejde. Při velkém rozsahu je vhodnější rozpočítat zdroje rovnoměrně na podlaží s akumulátory od 7 do 18Ah na 2 až 5 hodin svitu.  

úsporka s neonem

 

AlarmHit Zdeněk Růžička U Branek 3, 102 00 Praha 10 tel.: +420 603 277 626, 242 449 101 email: ruzicka(na)alarmhit(tecka)cz
© AlarmHit | 2007
SolarisMedia.net
Tvorba www stránek